logo sion Vaša predstava, spoločná konzultácia, moja realizácia,
spoločná spokojnosť
logo trebunak
(0)

Pitný režim Blog o holuboch

  1.                                                       I.      PITNÝ  REŽIM  A  VPLYV VODY  NA METABOLIZMUS

POŠTOVĚHO   HOLUBA

 

 

            Pitný režim poštových holubov je úzko spätý s výživou a kŕmením. Ako sme si uviedli, výživa a kŕmenie v jednotlivých obdobiach roka je rozdielna a v medziobdobí sa ešte fazuje. Ide o obdobie :

1/ zimného odpočinku

2/ prípravy na párenie , znášky a odchovu mláďat

3/ obdobie predpretekovej a pretekovej prípravy

4/ obdobie veľkého pŕchnutia

            V akej pohode prežijú holuby vyššie uvádzané obdobia , záleží na zabezpečení ich  správneho trávenia a látkovej výmeny.

Telo holuba pozostáva z 50% vody. Vo všeobecnosti platí , že v každom období podávame vodu , ktorá je zhodná s teplotou holubníka. Veľmi studená voda môže ľahko spôsobiť vážne ochorenia s následným úhynom zvierat. Holubom podávame vždy čerstvú  a nezapáchajúcu vodu . Veľkú pozornosť venujeme čistej napájačke. Pri používaní vody z verejných vodovodov je potrebné mať na pamäti , že táto voda obsahuje chlór. Na jednej strane , prítomnosť chlóru  vo vode zabezpečí jej mikrobiálnu kvalitu , na druhej strane chlór nemá dezinfekčné vlastnosti na tráviaci trakt holuba. V značnej miere blokuje aktivitu prípadných trichomoniáz, mikrobiálnych a vírových zárodkov ale vôbec nie je isté či ich usmrcuje. Chlórovaná voda by sa nemala používať ako médium živých očkovacích prípravkov. Chlór môže reagovať aj s niektorými liekmi a tak obmedziť alebo zvýšiť ich účinok.

Pri používaní studničnej vody v rovinatých oblastiach je potrebné tiež uvažovať v dvoch rovinách . Táto voda obsahuje veľké množstvo prírodných minerálnych solí, s dobrým vplyvom na organizmus holuba (vápnik, magnézium, horčík a pod.). Ale keď do tejto vody dáte liek , začnú minerálne soli pomaličky s liekom reagovať. Preto je potrebné, lieky v takejto vode podávať v menších objemoch aby ju holuby v čo najkratšom čase skonzumovali. Dbajte aby ste v napájačke mali denne novú , čistú vodu . Predídete tak rôznym infekciám. V boji proti mikróbom a vírusom je správne , keď vodu ošetríte dezinfekčným prípravkom ( akriflavin, acidomid, cholesol) .

            Pod pojmom smäd u holubov sa rozumie nerovnovážny stav kyselín v tkanivách  a v krvi. Udržaním tohto stavu resp. jeho rýchlej obnovy, zabránime dehydratácii( rovnovážny stav sodíka, horčíka, draslíka ). Do organizmu holuba sa voda dostáva tromi cestami. Najskôr holub dodáva telu vodu priamym pitím. Holub o váhe 500g potrebuje pri vonkajšej teplote 18 0C asi 50 ml pitnej vody. Ďalej organizmus získava vodu z tuhej potravy. Obilniny obsahujú asi 10% vody. Nesmieme zabudnúť ani na zelenú potravu, ktorú holuby v značnej miere prijímajú. Treťou cestou prísunu vody do tela je produkcia pri  metabolických pochodoch. Napr.: premena tukových rezerv v energiu , vytvára vodu a plyn, ktorý je holubom vydychovaný.

Proces trávenia je možný iba pri vyváženom pomere tuhej stravy a vody. Zvýšenie bielkovín v kŕmnej dávke sa rovná zvýšenej potrebe vody. Cez stenu tenkého čreva sa časť potravy dostáva do krvného obehu. Nestráviteľné látky spolu s vodou sú obsahom trusu , kde voda tvorí až 50%. Časť vody sa z tela vylučuje dýchaním  vo forme vodnej pary , ktorá  sa vytvára v bunkách na stenách vzdušných vakov . Pri teplote ovzdušia medzi 18 - 300C sa spotreba vody zdvojnásobuje. Úbytok vody v tele je veľký pri práci krídiel prilietajúceho holuba z preteku. Toto núti holuba aby zosadol a doplnil zásoby. Preto je potrebné sa zamyslieť nad pitným režimom počas prípravy na pretek  a akú kŕmnu zmes im predloží , aby spotreba vody bola vyrovnaná a holub bez nútenej prestávky doletel na holubník. Chovatelia sa snažia prísť na nejaký spôsob ako vodu v tele holuba udržať čo najdlhšie. Boli vyskúšané tabletky na báze atropínu. Vo väčšine prípadov to neprinieslo očakávaný efekt , hlavne pri pretekoch na dlhé trate. Holuby  sú pri týchto pretekoch v koši často 2-3 dni a účinky prípravku  nemajú takú dlhu dobu účinnosti. Najvýhodnejšie je naučiť piť holuby v boxoch, ďalej „ nenatankovať „ holuby v deň košovania bielkovinami ( fazuľa , hrach , vika , sója ) a odstrániť deň pred košovaním z dosahu holubov grit ( kvôli obsahu soli) . Veľmi nebezpečné je nadmerné skrmovanie soli počas chovnej sezóny. Zvýšením obsahu soli v krvi nad bežnú hodnotu sa zvýši pocit smädu u holubov . Holub začne prijímať zvýšené objemy vody na ustálenie hladiny soli v krvi. Zvýšený príjem spôsoby zvýšene vylučovanie vody a tým poškodzovanie ľadvín. Preto je potrebné mať hlavne v pretekovej sezóne spracovaný kvalitný pitný režim pre zabezpečenie správnych metabolických pochodov s následným dodaním telu poštového holuba potrebné aminokyseliny , vitamíny a v neposlednom rade zabezpečenie preventívnej liečby. 

Pre názornosť a pochopenie čo je podstatou správneho pitného režimu, uvediem názorný príklad týždenného pitného režimu v období pretekovej sezóny – vodu podať jednu hodinu po nakŕmení:

            1/ odstránenie únavy po prílete z preteku - úlohou chovateľa je čo najrýchlejšie vylúčenie kyseliny mliečnej z tela poštového holuba a doplnenie minerálnych solí (sodík, draslík , horčík) čím zabránime dehydratácii a rýchlo obnovíme rovnováhu kyselín v tkanivách a v krvi. Chovatelia najčastejšie tento stav riešia rôznymi spôsobmi (použiť jeden zo spôsobov):

-   podať Fortalit v dávke 10gr na 1l vody alebo 20 gr na 1kg krmiva

-  mokka lyžičku medu a citrónovej šťavy do vody, večer individuálne hroznový cukor vo                                     veľkosti kukuričného zrna                             

-   do pitnej vody dať lyžičku čistiacej soli ( horká soľ) alebo podať alkalický roztok (nátrium bicarbonat-     jedná kávová lyžička na 1/2 l vody) –jed max dva krát počas pretekov!

- do vody med  a Glukopur plus

- podať elektrolyt a vitamín C ( pozor elektrolyt je návykoví ) , zmes musí byť spotrebovaná do dvoch hodín

-  do vody aplikovať bežne dostupné aminokyseliny , glukopur, med

-  holubí čaj , med, glukózu

-  po ťažkom preteku do 1l  pitnej vody 4 - kvapky harmančeku a 7 kvapiek propolisu

           

            2/  prvý deň po preteku  ráno preliečenie ( uvádzam v kapitole „ prevencia v chove PH)

večer:

-  vitamínový prípravok - vitamín B

- podať bežné množstvo vitamínov podľa predpísaného návodu

- vodu okysliť Acidomidom alebo jablčným octom ( 1 polievková lyžica na 1l vody )

- elektrolyt

- čaj z liečivých bylín(/ hluchavka, lipový kvet, podbeľ )

- kocka cukru do litra vody

 

            3/  druhý deň po preteku 

ráno:

- podať prípravok na rast rezerv obsahujúci aminokyseliny ( hlavné  komponenty proteínov) a vitamíny (stimulačný účinok na metabolizmus poštového holuba), prípravok  omniform - kombinovať s prípravkom na stabilizáciu biologickej rovnováhy podporujúcej odolnosť a rýchle zotavenie - prípravok Orovital

večer:

-  bežné vitamíny ako v prvý deň

-  do jedného litra  pitnej vody 4 kvapky harmančeka a 7 kvapiek propolisu

-  kocka cukru do jedného litra vody 

           

            4/  tretí deň po preteku

ráno:

-  začať trojdňovú terapiu na zvýšenie výkonnosti : holubí čaj, propolis, med

-  podať prípravok na obnovenie energetických rezerv ( prípravok- Detronic)

večer:

-podať prípravok na posilnenie pečene , ako sírne aminokyseliny a vitamín B12 (napr. Biochol) 

- kocka cukru do jedného litra vody

           

            5/  štvrtý deň po preteku 

ráno:

-  druhý deň terapie na zvýšenie výkonnosti : holubí čaj , propolis , med

-  prípravok na rast rezerv v kombinácii so stabilizátorom biologickej rovnováhy (napr. Orovital v kombinácii s Omniformom)

večer:

- čistá voda

- bežná vitamínová zmes ( napr. Dynamic)

- kocka cukru do jedného litra vody

           

            6/ piaty deň po preteku

ráno:

-  tretí deň terapie na zvýšenie výkonnosti : holubí čaj , propolis , med

-  vitamínová zmes

-  kocka cukru do jedného litra vody

-  dodať minerálie ( sodík, draslík , horčík - Fortalit , zabraňuje dehydratácii, udržuje rovnováhu kyselín v tkanivách a v krvi ) 

večer:

-  čistá voda

           

            7/ šiesty deň po preteku ( deň nasadenia na pretek )

ráno:

- prípravok na stimulovanie energetického cyklu, zvýšenie rezerv, odolnosť proti únave, dodanie dextrózy a fruktózy ( prípravok DEXTRONIK )

pred košovaním:

- čistá voda

            Na základe uvedeného sú jasné určité zásady , ktoré sú konštantné. Ako ich dosiahnuť je už iba na šikovnosti chovateľa. Keď to zhrnieme vyjdú nám nasledujúce zásady:

1/ čo najrýchlejšie odstrániť únavu a upraviť trus poštových holubov

2/ rozumné preliečenie

3/ zabezpečiť prísun minerálov a vitamínov

4/ zabezpečiť obnovu energetických rezerv

5/ zregenerovať pečeň

6/ zabezpečiť rovnovážny stav kyselín v tkanivách a krvi a zabrániť dehydratácii

7/ stimulovať energetické cykly , zabrániť únave

To je sedem základných zásad tajomstva ako dosiahnuť úspech na preteku. 

Komentáre (0)


Pridajte Váš komentár


(ostáva

=

Počet návštev (od 04.04.2012):
00206040
© Copyright Ján Trebuňák - SION
Coded by: Roman Košč - ITPROOF | design by: Ondrej Vašák - Design & Photography